Návod: Harry Potter dort – bradavický erb

Když chce zákazník dort ve stylu bradavického erbu, tak pro stranu platící i vyráběcí, je vhodné design zjednodušit a zachovat základní prvky. Podívejme se, jak se s takovým zadání můžete poprat.

Dort - bradavický erb z příběhu Harryho Pottera

Dort – bradavický erb z příběhu Harryho Pottera

Základ dortu je kakaový piškotový korpus. K základnímu receptu na piškot jsem přidala na 22 vajec 6 lžic holandského kakaa (dort má v průměru 25 cm, je 10 cm vysoký) a ubrala jsem 4 lžíce mouky. Krém je čokoládový ganache.

Korpus jsem upekla v hranaté formě 28×28, třikrát prokrojila a promazala krémem. Do jednoho patra jsem dala vyšší vrstvu meruňkového džemu a kolem jsem trezírovací špičkou udělala mantinel (rámeček z krému). Dort jsem nepotírala krémem zvenku a dala na 2 hodiny do lednice ztuhnout.

TIP: pokud budete ořezávat dort až po promazání, dejte pozor, aby mantinel zasahoval hlouběji.

Upravení korpusu dortu podle šablony

Upravení korpusu dortu podle šablony

Erb jsem si překreslila na papír (ručně, ale můžete si ho i vytisknout), vystřihla a párátky připíchla ke korpusu. Podél šablony jsem dort ořízla do požadovaného tvaru. Ideálně ořezávejte zubatým nožem a po menších proužkách – uříznout můžete vždy, přidává se blbě. Pozor, abyste řezali kolmo k podložce a měli rovné hrany.

Ořezávání dortového korpusu podle šablony

Ořezávání dortového korpusu podle šablony

Dort jsem potřela silnou vrstvou ganache a stáhla stěrkou tak, abych vymodelovala ještě lepší tvar a zatřela všechny nerovnosti do hladka. Hrot ve spodní části dortu uděláme až z potahu.

TIP: Stěrku doporučuji používat s podobnou výškou, jako máte dort. Nahoru potom co největší stěrku – já mám zednickou nerezovou :-) Dobrý je kus plexiskla.

Jak ideálně vymodelovat dort krémem najdete v tomto videu.

TIP: Hotový základ jsem dala opět asi na hodinu do lednice. Dort si vždy lépe potahuje studený a ztvrdlý. Ale nikdy zmrzlý – srážela by se vám voda.

Předem obarvený fondán v základních barvách - červená, zelená, žlutá a modrá.

Předem obarvený fondán v základních barvách – červená, zelená, žlutá a modrá.

Vzhledem k tomu, že erb je ze 4 barev, obarvila jsem si fondán příslušnými barvami a nechala odstát. Ideální je obarvit fondán, než začnete prokrajovat korpus nebo i den dopředu – ustálí se barva. Podle podložky jsem z každé vyválené placky seřízla pravý úhel tak, aby se mi erb dobře skládal.

Jak upravit potahovou hmotu na dortu najdete ve videu níže.

Na pruhy a čtverce jsem si fondán na dortu polepila zdravotnickou páskou. Krátkodobé polepení nevadí, páska je papírová, takže jde dobře dolů a nezanechává chuťové ani jiné stopy.

Příprava pro barvení dortu pomocí lepicí pásky

Příprava pro barvení dortu pomocí lepicí pásky

 

Výsledek po nastříkání jedlou zlatou barvou a odstranění pásky

Výsledek po nastříkání jedlou zlatou barvou a odstranění pásky

Na dortu jsou použité dvě techniky pro metalické barvy. Zlatá a stříbrná barva jsou nastříkané jedlým sprejem (Wilton) a bronzová je rozmíchaná prachová barva v troše alkoholu a natřená štětcem.

Detail - nastříkaná barva versus barva nanesená štětcem

Detail – nastříkaná barva versus barva nanesená štětcem

 

Lilie jsem nakreslila ručně černou gelovou barvou. Předkreslila jsem si je tužkou – tuha je jedná a jemné naznačení vzoru nevadí. Také nápisy na pergamenech jsou psané ručně tenkým štětcem. Pozor – trvá, než barva zaschne – namalovaného povrchu se nedotýkejte.

Ručně malované lilie pro erb Mrzimoru

Ručně malované lilie pro erb Mrzimoru

TIP: Pokud malujete barvu štětcem, snažte se o co nehustší konzistenci barvy, dobře namočený štětec a barvu nanášejte zlehka a jedním tahem. Jinak bude vidět podklad a povrch bude mít texturu. Zachránit to můžete vklepáváním štětcem do podkladu.

Hotový dort dejte ideálně ještě alespoň na hodinu do lednice. Barva se ustálí, zaschne a dort bude lépe převozuschopný. Hodně štěstí!

Hotový narozeninový dort - bradavický erb z Harryho Pottera

Hotový narozeninový dort – bradavický erb z Harryho Pottera

Napsat komentář